Waldorf baba fejének elkészítése:
A leírásért és fotókért köszönet Ahamának!
Hozzávalók: tömőgyapjú, csőgéz, testtrikó, világos színű, erős cérna a kötözéshez
1. Gyapjúgolyó : a gyapjúból 1,5- 2 cm széles, 15-20 cm hosszú, nem túl vastag szalagot tépünk. Mutató és hüvelykujjunk között először kis bogyót sodrunk belőle, majd azt folyamatosan forgatva rárétegezzük a gyapjúcsíkot, hogy tömött, szabályos gömböt kapjunk. Ha az egyik szalag végére értünk, pár cm-s átlapolással illesszük rá a következő csíkot. Ügyeljünk, hogy a gyapjúcsíkot feszesen tartsuk, kicsit húzzuk is magunk felé miközben rácsavarjuk az egyre növekvő gömbre.
2. Gyapjúcsillag: három, egymáshoz képest egy közös középpont körül elforgatott gyapjúszalagból csillagot készítünk. A középpontra ráfektetjük a gyapjúgolyót, majd beborítjuk a szalagokkal.
3. Csőgéz: a golyó méretének megfelelő szélességű csőgézből levágunk az átmérőnél 3-4x hosszabb darabot. (Ha nagyon nagy fejet készítünk, rugalmas anyagból varrjunk csövet) Kifordítjuk és az egyik végét összeráncolva szorosan összekötjük vagy összevarrjuk. Visszafordítjuk és ráhúzzuk a golyóra. Alatta szorosan, a cérnát többször rátekerve megkötözzük.
4. Szemvonal, állvonal: az eddig elkészült fejre - kissé a felezővonal felett- több rétegben erős cérnát tekerünk, két oldalon, a füleknél több öltéssel rögzítjük. Erre merőlegesen a fülektől indulva a fejtetőn és az áll alatt vezetve újabb átkötést készítünk. Lehet egy harmadik átkötést is tenni a tarkórész alatt vezetve, de nem feltétlenül szükséges. (A fotókon a szemléltetés kedvéért alkalmaztunk sötét cérnát; ajánlott fehér vagy más világos színű szál használata, hogy a pamuton ne látszódjék át.) A hátsó haránt szálat húzzuk le a nyakhoz. Rögzítsük ott és kétoldalt a fülek alatt. Így hátul gömbölyded lesz a fejforma.
5. Orr: készíthetünk orrot is (a klasszikus Waldorf babánál ez nincs!). Pici, keményre sodort gyapjúbogyót varrunk a kiválasztott helyre.
6. Testtrikó: trikóanyagból csövet varrunk (függőleges szálirány!) úgy, hogy az eddig elkészült fejet éppen bele tudjuk húzni. Hossza kicsivel több legyen mint a fej + a lelógó csőgéz hossza. Ha nagy a babafejének körfogata, érdemes a nyakrésznél a varrást kissé beszűkíteni. A varrásvonal a hátoldal közepére essen!
7. Fejtető: a testtrikó csövet húzzuk le addig, hogy éppen csak túlérjen a fejtetőn. A varrásvonal tetejét és az elülső rész közepét húzzuk össze egy öltéssel, majd a két szél felé varrjuk össze. A képződő két kis fülecskét hajtsuk a fejtető közepére és varrjuk le. Igyekezzünk, hogy az arc felé lehetőleg minél kevesebb ránc képződjék!
8. Nyak-mellrész: a fej alatt testszínű cérnát többször rátekerve kössük el a nyakvonalat. Szorosan és vigyázva, hogy az állon lehetőleg ne képződjenek mély ráncok. (Ehhez alkalmazható a fotóknál bemutatott csomó: két hurkot készítünk, a másodikat az elsőre fektetjük, a nyakrészt a duplahurokba fűzzük, és szorosan meghúzuk a két szálvéget. Erősen elcsomózzuk.) A testtrikóból készült cső alsó, nyitott részét varrjuk össze. A benne lévő gyapjú tartást ad a nyaknak.
9. Arc: a klasszikus Waldorf babának nem készítünk arcot, orrot (a gyerekek képzeletére bízzuk). Ha mégis szeretnénk, csak apró, jelzésszerű szemeket, szájat hímezzünk.
10. Haj: rengeteg különböző hajmegoldás létezik, ezt és a test készítését a későbbiekben részletezzük. |